VINNARNA AV
ÅRETS BILD 2022

VINNARNA AV
ÅRETS BILD 2022

Vi är mycket glada över att presentera vinnarna i vår fototävling Årets bild 2022.
Tre fantastiskt bra bilder av tre mycket bra fotografer. Ett stort grattis!

Vi vill även tacka alla er som skickat in bilder samt till våra fotografer som har röstat.

Vännerna på Zoom Fotoresor

Vi är mycket glada över att presentera vinnarna i vår fototävling Årets bild 2022.
Tre fantastiskt bra bilder av tre mycket bra fotografer. Ett stort grattis!

Vi vill även tacka alla er som skickat in bilder samt till våra fotografer som har röstat.

Vännerna på Zoom Fotoresor

1:a pris – Årets bild 2022. Ett presentkort på 5.000:-

Fotograf: Robert Björk 

Resa: Mana Pools med Tom Svensson

Fakta:
Kamera: Sony A7RIII
Objektiv: FE 200-600mm. F5.6-6.3 G OSS
Slutartid: 1/2000
Bländare: F6,3
ISO: 400 

Roberts kommentar till bilden:
Vi gav oss ut tidigt på morgonen, strax innan soluppgången. Vi körde från vår camp vid Zambezi-floden, in mot vad som kallas för “Blå skogen”. Som tidigare morgnar så ställer vi upp oss och inväntar ljuset och elefanterna, som kommer och går ner mot vattnet för att dricka. Fick många fina bilder på just elefanterna, men så när vi nästan var klara så fångade något mitt öga. Jag såg en ensam babian som satt och verkade filosofera i en öppning i skogen, och jag kände direkt att där har vi en bra bild. Mycket riktigt så blev det min absoluta favorit på denna fantastiska resa och ett självklart val att skicka in till resans bild. 

2:a pris. Ett presentkort på 3.000:-

Fotograf: Jenny Österlund

Resa: Trandans med Jonas Classon

Fakta:
Kamera: Canon EF 100-400 mm, f/4.5 – 5.6 L IS II USM
Objektiv: Canon EF 100-400 mm, f/4.5 – 5.6 L IS II USM
Slutartid: 1/8 sek
Bländare: 7.1
ISO: 6400

Jennys kommentar till bilden:
En tidig grå morgon vid Hornborgasjön stod alla kursdeltagare samlade och vi saknade den vackra färggranna soluppgången. Tranorna och en del svanar kom på sin väg inåt mot Trandansen och det var så många tranor att man knappt visste vart man skulle rikta kameran, vad blir ett bra motiv i denna röra och utan vackert ljus?

Vår kursledare, fotografen Jonas Classon, berättade då om en speciell fototeknik som han använder sig av ibland, ICM, Intention camera movement. Så med hans guidning började vi prova på att skapa en drömsk oskarp rörelse i motivet och förhoppningsvis få en del av motivet skarpt.

Jag såg två svanar komma inflygande och tänkte att dom blir ett bra motiv att följa med kameran i deras landning på vattnet. Som relativt ny inom fotografering, så var det en utmaning att röra kameran samtidigt som man fotograferade, det gick emot allt jag hade lärt mig. Så min förvåning var stor när vi senare på dagen gick igenom dagens bilder. Jag hade verkligen fått till några bra bilder med den nya tekniken och lyckan var total. Jag hade lärt mig något nytt och lyckats få till en drömlik bild på två svanar i sin landning på vattnet. När jag tänker tillbaka på kurshelgen i Hornborgasjön känner jag lycka och en glädje över att jag fått uppleva den och det är något jag önskar att alla fågel- och fotointresserade skulle få uppleva.

3:e pris. Ett presentkort på 1.000:-

Fotograf: Anna Andersson

Kurs: Fortsättningskurs i blixt- och modellfoto med Therese Asplund

Fakta:
Kamera: Canon Eos R6
Objektiv: Canon 16-35 mm F 1:2,8
Slutartid: 1/125 sek
Bländare: F9
ISO: 100

Annas kommentar till bilden: 

Bilden är tagen inne på pissoaren på Alingsås stadshotell. Jag älskar svart-vit rutiga golv och kom på idéen med harlequin. När Mikael, som jag samarbetade tillsammans med på kursen, ställde sig över modellen, Alva Danielsson, för att hålla ljuset uppstod den perfekta vinkeln och ett snyggt ljus. Stort tack till både Mikael och Alva som gjorde att bilden blev möjlig att ta.

Vi ser fram emot 2023 års tävling och många nya spännande bilder!

NYHETSBREV

Bli först med att höra om nya resor, erbjudanden och reseinspiration från Zoom.

Foto: Serkan Günes

KONTAKTA OSS

Följ våra fotoäventyr på sociala medier!

NYHETSBREV

Bli först med att höra om nya resor, erbjudanden och reseinspiration från Zoom.

KONTAKTA OSS

Följ våra fotoäventyr på sociala medier!

Foto: Hans Strand