LAND: Sverige FOTO: Övergivet DATUM: 30/7-3/8 2026 MIN/MAX ANTAL: 8/12
Det är som att kliva rakt in i en bortglömd filmkuliss – industriruiner, militära anläggningar och den gamla järnvägen som påminner om en svunnen tid.
Mikael Gustafsson
En resa genom svunna tider längst den Norrländska kusten med fotograf Mikael Gustafsson
Missa inte bildspelet med Mikaels bilder längst ner på sidan.
MIKAEL GUSTAFSSON – Natur-. och övergivetfotograf
Mikael Gustafsson är född 1968 i Skene, Västergötland, men bor sedan 1998 i Skåne. Mikael är en fotograf med ett brett kunskapsområde. 1999 valdes han in i den prestigefyllda föreningen Naturfotograferna, där han bland annat suttit åtta år i föreningens styrelse. Förutom att jobba med egna fotoprojekt, böcker och föreläsningar jobbar han även som gymnasielärare i foto där han utbildar ungdomar i både fototeknik och bildredigering. 2011 gjorde han bildverket ”Upplev Sveriges historia” (text Dick Harrison) och 2014 ”Upplev Sveriges natur” (text Martin Emtenäs). Böckerna har sålt i mer än 100 000 ex, vilket gör Mikael till en av Sveriges mest publicerade fotografer. Mikaels motivområden är vitt skilda; från storslagna landskap till macro-stacking av små lavar och insekter. Han har vid ett flertal tillfällen fått artiklar publicerade i bl.a. Året Runt, Tidningen Vi, Ica Kuriren, Land mm.
Är du intresserad av att följa med Mikael Gustafsson till Medelpad i juli 2026 ? Fyll i formuläret nedan eller skicka ett mejl till info@zoomfotoresor.se för att göra en icke-bindande intresseanmälan.
Intresseanmälan
Foto: Mikael Gustafsson
OUR NEWSLETTER
Be the first to hear about new tours, offers and travel inspiration from Zoom Phototours.
Skriv upp dig på väntelistan:
CONTACT
E-mail: info@zoomphototours.com
Phone: +46(0) 470 – 466 40
Follow our photo adventures on social media.
OUR NEWSLETTER
Be the first to hear about new tours, offers and travel inspiration from Zoom Phototours.
Skriv upp dig på väntelistan:
CONTACT
E-mail: info@zoomphototours.com
Telephone: +46 (0)470 – 466 40
Follow our photo adventures on social media.
Photo: Serkan Gunes
